Książka

Rynek wydawniczy w Polsce jest niewdzięczny. Grupą, która wie o tym najlepiej, są debiutujący pisarze. Rozbijają się tysiącami maili o skałę braku czasu potencjalnego wydawcy. Najlepszym wyjściem dla debiutujących, mających coś do powiedzenia autorów, stają się metody alternatywne, idące im w sukurs pomimo powszechnych strategii rynku.
Uciszanie, deprecjonowanie, poniżanie – to tylko niektóre przykłady marginalizacji pozycji kobiet we współczesnym świecie. W swojej najnowszej książce Rebecca Solnit podejmuje kolejną próbę przyjrzenia się problemowi nierówności płci w patriarchalnej rzeczywistości i stara się wskazać jego możliwe rozwiązania.
Bestsellerowe czytadła dla pań. Bajki o księciu na białym koniu i miłości aż po grób. Śmiejemy się z nich i wytykamy nierealistyczność, ale kiedyś niepokój wywoływała sama myśl o kobiecie czytającej romanse.
Haruki Murakami postanawia zmierzyć się z tematem ataku terrorystycznego o dotychczas niespotykanej skali. Przelane na kartki papieru wnioski z dziesiątek przeprowadzonych przez autora rozmów przerażają, dziwią i kreślą nowy obraz Japonii.
O brytyjskiej rodzinie królewskiej powiedziano już wszystko. Biografia Marka Rybarczyka to symboliczne podsumowanie, tego co właśnie bezpowrotnie przemija.
Mnogość pozytywnych opinii oraz niedawna premiera ostatniej części trylogii „Cienie przeszłości" zachęcają do sięgnięcia po pierwszą część kryminalnego cyklu autorstwa Mieczysława Gorzki. Czy warto?