Książka

Introwertyczka i perfekcjonistka, nazywana „Salingerem pokolenia Snapchata” – przed państwem Sally Rooney. W marcu tego roku polscy czytelnicy otrzymali do rąk debiut młodej pisarki o intrygującym tytule „Rozmowy z przyjaciółmi".
Najlepszym sposobem na poznanie siebie jest dowiedzenie się, co dzieje się w mózgu – to on jest ludzkim centrum dowodzenia. Dzięki rozwojowi i coraz większemu zrozumieniu neuronauk nie trzeba być specjalistą, by poznawać mechanizmy zachowania.
Odpowiedzi na to pytanie szuka filozof Tomasz Stawiszyński w swojej najnowszej książce „Co robić przed końcem świata", snując historię o człowieku współczesnym.
Kiepskie, bo sentymentalne i nienapisane w stylu Flauberta czy Dostojewskiego. Skandalizujące, bo odkrywające, że człowiek to nie tylko psychika, ale i ciało. Czyli o tym jak trudno być kobietą i pisarką.
Nie da się opisać Francji jednym słowem. Gdyby jednak próbować, można by pokusić się o użycie słowa wielokulturowość. W reportażu Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji Ludwika Włodek pochyla się nad jednym z jej aspektów i analizuje skutki francuskiej bytności w Afryce.
Mówi się, że książka im więcej emocji wywołuje u czytelnika – tym lepsza. Zagłębienie się w umysł młodego człowieka, nie dość, że może ich dostarczyć aż w nadmiarze, jest również fascynującym obszarem badań. Niestety, na próżno szukać tego w poniższej lekturze.