Muzyka

Sukces ma nie tylko wielu ojców, ale również gromadkę dzieci. Każda dobrze przyjęta nowość znajduje grono naśladowców, a branża nie gra tutaj roli. Nie inaczej bywa w muzyce, a wyraźny tego przykład możemy obecnie obserwować na polskiej scenie popowej. Wszystko za sprawą Zuzanny Ireny Jurczak, znanej też pod pseudonimem Sanah.
Fanom muzycznej selekcji Artura Rojka przyszło wrócić do Katowic nie po roku, jak oczekiwali oni po ostatniej edycji OFF Festivalu w 2019 roku, a po trzech latach. Przetrwanie pandemicznej zawieruchy nie było łatwe, ale wyczekiwany czas delektowania się muzyką w Dolinie Trzech Stawów w końcu nadszedł. Jakie przyniósł wrażenia?
Zaczęło się od przypadkowego spotkania przy piwie, jeszcze w pubie Nora. Okazało się, że ja piszę do Magla, między innymi o muzyce, a Jędrzej ma zespół pracujący nad nową piosenką. Czemu by nie skorzystać z takiej okazji?
Młody KEK jest początkującym hyperpopowym artystą, który występy sceniczne ma jeszcze przed sobą. Zadebiutował w internecie ironicznym egdy rapem, od którego aktualnie się dystansuje. Dziś jego muzyka opiera się na szczerości i autentyczności, lecz dalej nie wyklucza chaotyczności i zabawy. Porozmawialiśmy o tym, czy właśnie te cechy definiują hyperpop i co dokładnie kryje się za tym gatunkiem.
Letnie festiwale zachęcają obfitością atrakcji i ciekawymi wykonawcami, co sprawia, że coraz trudniej jest dokonać wyboru, który będzie w satysfakcjonujący sposób adresował zarówno mainstreamowe, jak i bardziej alternatywne gusta. W tym roku szczególnie ciekawą propozycją był festiwal NOS Primavera Sound odbywający się w Porto, będący młodszą i nieco mniejszą wersją Primavera Sound z Barcelony. Od razu warto jednak wspomnieć, że mniejszy rozmiar był tutaj zaletą. Tam, gdzie hiszpańska edycja zmusza do brutalnych wyborów pokrywających się koncertów, portugalski festiwal ze swoim bardziej ograniczonym (ale absolutnie nie małym!) zestawem wykonawców pozwala na spokojniejsze doświadczanie muzyki.
W pierwszy weekend sierpnia tereny katowickiej Doliny Trzech Stawów znowu wypełnią się muzyką. OFF Festival w końcu będzie mógł świętować swoją 15. edycję i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że będzie ona udana.