Gotycka mesjaszka

26 września w warszawskim Niebie zagra amerykańska wokalistka Zola Jesus.
Zola Jesus (Fot. materiały prasowe)

Już za parę tygodni, 26 września w warszawskim klubie Niebo odbędzie się jedyny tegoroczny koncert w Polsce amerykańskiej wokalistki i songwriterki Zoli Jesus. Urodzona w rodzinie o wschodnioeuropejskich korzeniach (ze szczególnie istotnym ukraińskim rodowodem) jako Nicole Rose Hummel, obecnie posługuje się słowiańskim odpowiednikiem swojego imienia Nika Roza Danilova, zaś jej przydomek artystyczny pochodzi od Jezusa Chrystusa i Emila Zoli. Już od dzieciństwa wykazywała duży talent muzyczny i przez cały okres nastoletniości uczyła się śpiewu operowego.

W 2008 roku podjęła studia filozoficzne i jednocześnie rozpoczęła właściwą karierę muzyczną. Już na pierwszych albumach, New Amsterdam i The Spoils, objawiły się wyróżniające jej twórczość elementy, takie jak: hipnotyzujący wokal, wykorzystujący moc i teatralność pochodzące z operowego doświadczenia, porównywany do tak różnych artystek, jak Björk i Florence Welch; mroczne, ciężkie, industrialne melodie, czerpiące garściami z post-punku lat 70. i 80., z naturalnie nasuwającymi się skojarzeniami z Joy Division i Siouxsie and the Banshees; oraz ponure, niepokojące, ale pełne refleksji i dające poczucie oczyszczenia teksty. Od początku pozwoliło to zakwalifikować ją jako przedstawicielkę sceny gotyckiej, który to gatunek Danilova konsekwentnie eksplorowała w dalszej twórczości.

O ile początkowe wydawnictwa pozwoliły jej na zdobycie pewnej rozpoznawalności i umiejscowienie wśród obiecujących przedstawicieli swojego pokolenia (m.in. miała okazję grać jako support podczas tras Fever Ray i The xx), to prawdziwą popularność i uznanie krytyków zdobyła w 2010 r. dzięki EP-kom Stridulum i Valusia (złączonych potem w jedno długogrające wydawnictwo Stridulum II). Oznaczały one dla niej istotny skok w jakości produkcji, jak również odkryły potencjał chwytliwości w jej twórczości. Pozwoliło jej to na wydostanie się z awangardowej bańki, co nie odbyło się jednak na szczęście drogą kompromisu artystycznego. Kolejnym krokiem w rozwoju jej kariery był album Conatus z 2011 r., wypełniony epickimi, majestatycznymi kompozycjami, potężnymi na tyle, aby pozwolić słuchaczowi zatracić się w nich całkowicie i pogrążyć w nihilistycznym jeziorze dźwięku.

Rok 2014 przyniósł album Taiga, który przez krytyków uznawany jest zwykle za jedyne potknięcie w karierze amerykańskiej artystki. Stanowi on całkowity zwrot w stronę lżejszego popu, sama Danilova przyznała, że była to jej próba podbicia mainstreamu. Nie jest to album w żadnym razie zły, wyraźnie jednak brak w nim spójnej wizji artystycznej, co odbiera możliwość doświadczenia tak silnej immersji, jak na poprzednich płytach. Jednocześnie zawarte tam utwory były wciąż zbyt „dziwne”, żeby przyciągnąć mniej wyrobionego słuchacza.

Danilova potrzebowała kolejnych trzech lat na przygotowanie następnego albumu. Był to dla niej bardzo ciężki okres, w którym musiała zmagać się z depresją oraz tragediami osobistymi w najbliższym otoczeniu. Tak trudne emocjonalnie doświadczenia okazały się być jednak bardzo cenne dla jej twórczości, co udowodniła na Okovi. Jest to jej najlepszy do tej pory krążek, poszerzający dodatkowo obecne w jej karierze już wcześniej inspiracje wschodnioeuropejskim dziedzictwem (szczególnie rosyjską poezją). Artystka nie tylko dzieli się ze słuchaczami swoimi intymnymi uczuciami, podejmuje również filozoficzne rozważania na temat historii i sztuki. Ten ostatni obszar stanowił też główną kanwę dla jej ostatniego wydawnictwa sprzed roku. Arkhon jest jednocześnie manifestem politycznym, dającym artystce platformę do wyrażenia jej antykapitalistycznych poglądów.

Mroczna, industrialna elektronika, majestatyczne kompozycje i potężny głos Zoli Jesus pozwalają oczekiwać, że nadchodzący koncert w Niebie będzie prawdziwie niezwykłym, wypełnionym emocjami doświadczeniem. Bilety na wydarzenie są wciąż dostępne, na stronie organizatora Winiary Bookings oraz u autoryzowanych sprzedawców. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/110168952118519 oraz na Instagramie Winiary Bookings (https://www.instagram.com/winiarybookings).

Serdecznie zapraszamy do śledzenia oraz udziału w wydarzeniu.