Polityka i Gospodarka

Relacje chińsko-europejskie mają za sobą długą historię sięgającą XVII w. Dziś obydwaj gracze stanowią dla siebie największych partnerów handlowych. Przez lata współpraca ta przybierała różne formy. Ostatni kamień milowy został osiągnięty w grudniu 2020 r., kiedy po siedmiu latach negocjacji doszło do zawarcia istotnej dla europejskich firm umowy inwestycyjnej – the Comprehensive Agreement on Investment (CAI). Osiągnięcie takiego porozumienia z największą gospodarką świata powinno świadczyć o sukcesie Unii w politycznych zmaganiach. Czy rzeczywiście tak jest?
Większości z nas pandemia pokrzyżowała wakacyjne plany. Ten – miejmy nadzieję – tymczasowy stan zamrożenia ruchu turystycznego jest według mnie szansą, aby zrewidować nasze turystyczne zwyczaje. A te bywają różne.
2 lata łagru za wezwanie do udziału w proteście, 8 lat za udział w nim i 15 za organizację. 10 tys. osób przetrzymywanych na komisariatach, tysiące kolejnych wypuszczone po godzinach bicia i tortur. Tak wygląda Rosja w trakcie jednego z największych zrywów opozycyjnych ostatnich 20 lat. Kim są ludzie skandujący Uwolnić Nawalnego? Jakie są ich pobudki? Czy mają szansę na zwycięstwo, a jeśli tak, to w jakich warunkach?
Kobiety, nie przeszkadzajcie nam, my walczymy o Polskę – głosić miał napis wymalowany na murze strajkującej Stoczni Gdańskiej. Od tamtych wydarzeń minęło trzydzieści lat, a Polki stanowią kolejno 28,7 proc. Sejmu i 24 proc. Senatu. Jeszcze mniej jest ich w najpopularniejszych mediach – udział ekspertek w studio telewizyjnym czy radiowym rzadko kiedy przekracza 20 proc. Wreszcie, na „jedynkach” list wyborczych nie pojawiają się prawie nigdy. O szklanym suficie w polityce, który od lat nie pęka, opowiada nam Nadia Oleszczuk z Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Wszędzie tam, gdzie właściciel jest przedstawicielem władzy publicznej, media nie są wolne. Dziennikarz nie może się zastanawiać, czy, poruszając jakiś temat, wyleci z pracy – mówi nam Krzysztof Katner, wydawca portalu tustolica.pl i redaktor naczelny kilku lokalnych gazet w Warszawie. Przykładów powiązania mediów z władzą nie trzeba daleko szukać – zaczniemy w Legionowie, przez Orlen, na Facebooku kończąc.
Rok 2020 jako okres w historii politycznej świata mógłby się wydawać sensacyjną fikcją – światowa pandemia, bezprecedensowa recesja, dwukrotne zniknięcie północnokoreańskiego dyktatora, nowy sezon serialu pt. Brexit oraz wojna domowa wywołana przez laureata pokojowej Nagrody Nobla. No właśnie, wydawać, bo ostatnie wydarzenie to po prostu szara rzeczywistość kraju, w którym rządzi ten laureat.