Temat Numeru

Powieść dystopijna jest gatunkiem od wielu lat sukcesywnie podbijającym rynek wydawniczy. Koncepcje dystopijnych rzeczywistości, a przede wszystkim różnych form rządów, stają się coraz bardziej różnorodne. Czy jest to kwestia obecnie panującego trendu, który wylansował pesymistyczne realia jako bardziej sensacyjne, a może warto szukać dokładniejszych przyczyn?
Wieczne zmęczenie, stres, dojazdy i porażające koszty. To wszystko dotyka prawie 14 mln Polaków mieszkających w gminach, które nie organizują żadnej formy publicznego transportu zbiorowego. Wykluczenie komunikacyjne jest problemem wpływającym na więcej aspektów życia, niż większości ludzi się wydaje.
Czworo bohaterów, cztery historie. Łączy je status studenta, codzienne życie w cieniu i nieustanny lęk – o to, żeby nikt nie skrzywdził, a rodzina i społeczność nie dowiedzieli się, jak zarabiają na swoje wydatki. Oto oni – polscy pracownicy seksualni. Ludzie żyjący obok nas, a jednak na uboczu. Jakie są ich obawy? Z czym muszą mierzyć się w swojej pracy? Czy rzeczywiście są tak źli i niemoralni, jak próbuje kreować ich społeczeństwo?
Wizje tego, co nas czeka w przyszłości, od zawsze rozbudzają wyobraźnię. Jak będzie wyglądać stolica Polski za 30 lat? Będzie szklana i wysoka? Zielona i pełna wody? Zakurzona i gorąca? Jedno jest pewne – Warszawa stanie przed nowymi wyzwaniami i będzie musiała zaadaptować się do globalnych trendów.
W ostatnich miesiącach oczy całego świata zwróciły się na Białoruś. Obserwując zachodzące tam wydarzenia, warto pamiętać o tym, że wielu wschodnich sąsiadów od lat mieszka w Polsce. Dlaczego Białorusini podejmują taką decyzję? Co czują po przyjeździe? I jak można im pomóc?